سید هاشم حداد

شادی و مسرت و عدم حزن سید هاشم حداد در روز عاشورا – عزادران غافل هستند!

شادی و مسرت سید هاشم حداد در روز عاشورا – سید هاشم حداد: عزادران حسینی غافل هستند! برگرفته از کوتاه نگاریهایی درباره فلسفه و عرفان (۱۴) – مهدی نصیری

 

اساسی ترین مشکل مدرسه فلسفه و عرفان مصطلح، خود بنیادی نظری و اعتقادی آن و بی توجهی و بلکه مخالفت با تعالیم برهانی و عرفانی اصیل و صحیح اهل بیت علیهم السلام است. این خود بنیادی  و بی توجهی فلاسفه و عرفا به آموزه های اهل بیت علیهم السلام، در عرصه های گوناگون اعم از اصول و فروع دین خود را نشان می دهد که از جمله این موارد نحوه برخورد عارفان صوفی مسلک با حادثه عظیم عاشورای حسینی علیه السلام است.  

 

مولوی در اشعارش با استناد به حکایتی در مورد عزاداری شیعیان شهر حلب به نفی و تخطئه عزاداری شیعیان در روز عاشورا برای امام حسین علیه السلام و شهدای کربلا می پردازد و از  منظری عارفانه! مدعی است که چون امام حسین علیه السلام و دیگر شهدا به وصال معشوق خود رسیده اند، پس دیگر چه جای نوحه و ماتم و عزاداری بلکه هنگامه شادی است و عزاداران باید به دین و دل خراب خود گریه کنند!   :

 

روز عاشورا همه اهل حلب           باب انطاکیه اندر تا به شب
گرد آید مرد و زن جمعی عظیم      ماتم آن خاندان دارد مقیم
ناله و نوحه کنند اندر بکا              شیعه عاشورا برای کربلا
بشمرند آن ظلمها و امتحان          کز یزید و شمر دید آن خاندان
یک غریبی شاعری از ره رسید      روز عاشورا و آن افغان شنید
پرس پرسان می‌شد اندر افتقاد     چیست این غم بر که این ماتم فتاد
نام او و القاب او شرحم دهید        که غریبم من شما اهل دهید
آن یکی گفتش که هی دیوانه‌ای    تو نه‌ای شیعه عدو خانه‌ای
روز عاشورا نمی‌دانی که هست    ماتم جانی که از قرنی بهست
پیش مؤمن ماتم آن پاک‌روح          شهره‌تر باشد ز صد طوفان نوح
گفت آری لیک کو دور یزید            کی بدست این غم چه دیر اینجا رسید
خفته بودستید تا اکنون شما        که کنون جامه دریدیت از عزا
پس عزا بر خود کنید ای خفتگان    زانک بد مرگیست این خواب گران
روح سلطانی ز زندانی بجست     جامه چه درانیم و چون خاییم دست
چونک ایشان خسرو دین بوده‌اند   وقت شادی شد چو بشکستند بند
روز ملکست و گش و شاهنشهی   گر تو یک ذره ازیشان آگهی
ور نه‌ای آگه برو بر خود گریز           انک در انکار نقل و محشری
بر دل و دین خرابت نوحه کن         که نمی‌بیند جز این خاک کهن

 

شمس تبریزی هم می گوید: 
“شمس خجندی” برخاندان پیامبر می‏گریست،ما بر وی می‏گریستیم،یکی به خدا پیوست،بر وی می‏گرید…!

شاید این تفسیر از عاشورا و عزاداری شیعیان از عارف و صوفیانی چون مولوی و شمس بعید نباشد اما از عارف مسلکان شیعه قطعا این گونه مواجهه با عاشورا بسیار عجیب و موجب تاسف است.

 

مرحوم سید محمد حسین حسینی تهرانی که سخت شیفته فلسفه صدرایی و عرفان ابن عربی بوده است در کتاب روح مجرد در باره سید هاشم حداد می نویسد: 


«درتمام دهه عزاداری،حال حضرت[سیدهاشم]حدادبسیارمنقلب بود. چهره سرخ میشد و چشمان درخشان ونورانی؛حال حزن و اندوه در ایشان دیده نمیشد؛سراسر ابتهاج و مسرت بود.

میفرمود: چقدر مردم غافلند که برای این شهید جانباخته غصه میخورند و ماتم و اندوه بپا می دارند…تحقیقاً روز شادی و مسرّت اهل بیت (علیهم السلام) است». (کتاب روح مجرد، ص ۷۸ و ۷۹)

 

البته قصد این نوشته نفی ارادت امثال مرحوم آقای حسینی طهرانی و مرحوم سید هاشم حداد نسبت به سید الشهداء علیه السلام نیست اما طرح این نکته لازم است که گرایشهای عرفانی و صوفیانه چگونه افراد را از مسیر سیره و شیوه اهل بیت علیهم السلام خارج کرده و به ورطه من عندی و ذوقی حرف زدن و مبنا تراشیدن می کشاند و از اهمیت ابعاد سازنده سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و فضائل و اجر اخروی عزاداری برای سید الشهدا غافل می کند. 

 

این تفسیر از عاشورا را مقایسه کنید با تعابیر زیر از اهل بیت علیهم السلام در باره عاشورا و اهمیت و فضیلت عزاداری برای امام حسین علیه السلام: 

 

ابوبصیر از امام صادق علیه السلام نقل می کند حسین ابن علی علیهما السلام فرمودند: من کشته اشک چشمم هیچ مومنی مرا یاد نکند جز اینکه گریه اش بگیرد.  

 

امام صادق علیه السلام می فرماید:

«حضرت على بن الحسین صلوات اللَّه علیهما مدت بیست یا چهل سال بر پدرشان گریستند و طعام و غذائى نبود که در مقابل حضرت بگذارند مگر آنکه حضرتش بیاد امام حسین علیه السّلام گریه مى‏کردند تا جایى که غلام حضرت محضر مبارکش عرض نمود:

فدایت شوم اى پسر رسول خدا مى‏ترسم که شما هلاک شوید.

حضرت فرمودند: “تنها درد دل و غم خود را با خدا گویم و از لطف و کرم بى‏اندازه او چیزى دانم که شما نمى‏دانید.” سپس فرمودند:

هیچ گاه محل کشته شدن فرزندان فاطمه علیها السّلام را بیاد نمى‏آورم مگر آن که حزن و غصه حلقوم من را مى‏فشارد.»

 

امام رضا علیه السلام می فرماید:

«حقاً که مصیبت امام حسین پلک چشم ما را زخم و اشک هاى ما را جارى و عزیز ما را در ارض کرب و بلا ذلیل و غم اندوه را تا روز قیامت دچار ما کرد.»

 

امام رضا علیه السّلام فرمودند:
پدرم چون ماه محرم داخل می‎شدکسی آن حضرت راخندان نمی‎دید. و اندوه و حزن پیوسته بر او غالب می‎شد تا روز عاشورا. آن روز، روز مصیبت و حزن و گریه او بود و می‎فرمود: امروز روزی است که حسین (علیه السّلام) شهید شده است.

 

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف خطاب به جد بزرگوارشان امام حسین علیه السلام در زیارت ناحیه مقدسه میفرمایند:
مجالس ماتم برای تو در اعلا علّیین (عالم ملکوت) برپا شد. حوریان بهشتی در عزای تو بر سر و صورت زدند و آسمان و ساکنانش کوهها و دامنه هایش و دریاها و ماهیانش و باغهای بهشتی و نوجوانانش خانه کعبه و مقام ابراهیم، مشعرالحرام حرم خانه ی خدا (کسانیکه مُحرم هستند) و اطراف آن همگی درماتم تو گریستند.

 

همچنین میفرمایند: 

اگر روزگار مرا به تأخیر انداخت و دست تقدیر مرا از یاری تو باز داشت و نبودم که با کسانی که با تو کارزار کردند بستیزم و با آنان که با تو دشمنی داشتند به نبرد برخیزم، اینک هر صبح و شام برایت ناله می کنم و به جای اشک برایت خون می گریم، به خاطر حسرت بر تو و اندوه و تأسف بر مصیبت هایی که بر تو وارد شد، تا این که در اثر سوز جانفرسای مصیبت ها و غصه های جان کاه و اندوه فراوان بمیرم.

55 پاسخ
« دیدگاه های قدیمی تر
 1. مجيد
  مجيد says:

  Thumb up 1 Thumb down 2

  نوعا دست ما کوتاه از حقایق است ولی میدانم بعضی این واقعه را از دیدگاه جمالی و بعضی از دیدگاه جلالی حضرت رب العالمین احساء میکنند

  پاسخ دادن
 2. محمد
  محمد says:

  Thumb up 13 Thumb down 18  این نظر منفی زیادی از بازدیدکنندگان دریافت نموده است . برای مشاهده کلیک کنید.

  پاسخ دادن
 3. حامد
  حامد says:

  Thumb up 13 Thumb down 10

  جناب محمد شما که ظاهر بین نیستی و به اعماق عرفان واقفی . به جای شعار دادن بیا و مساله را حل کن

  با شعار دادن و تقلید کورکورانه از کسی فقط نشان می دهی که دین را از رجال گرفته ای .

  پاسخ دادن
 4. مهدی عبدالهی-برهان کلیپ
  مهدی عبدالهی-برهان کلیپ says:

  Thumb up 7 Thumb down 16  این نظر منفی زیادی از بازدیدکنندگان دریافت نموده است . برای مشاهده کلیک کنید.

  پاسخ دادن
 5. شهاب 34
  شهاب 34 says:

  Thumb up 10 Thumb down 9

  خیلی بی تربیتی؛ وقتی در مورد مقامات اولیاءالله و عرفا شناخت نداری نظر نده، مثل اینه که بچه اول دبستانی در مورد نظر چندین استاد دانشگاه نظر بده و اونها رو نقد کنه و به اونها توهین کنه!!! آیه الله سید هاشم حداد (ره) و آیه الله سید محمد حسین حسینی تهرانی (ره) از شاگردان استاد ….. رضوان الله تعالی علیه هستند. همچنین …. و …….که ایشان هم از شاگردان …..هستند، آقا سید هاشم حداد (ره) را کاملا تایید کردند.

  پاسخ دادن
 6. هادی
  هادی says:

  Thumb up 2 Thumb down 7  این نظر منفی زیادی از بازدیدکنندگان دریافت نموده است . برای مشاهده کلیک کنید.

  پاسخ دادن
 7. مهدی
  مهدی says:

  Thumb up 1 Thumb down 3

  دوست نداشتم وارداین مباحث بشم دیگه اما خیلی جگرم سوخت که درمورد این ولیّ خدا این طور بی انصافی میشه .من خودم حقایقی را از تقرب ویژه ایشون درمحضرحضرت حجه .ص. میدونم که مجال ذکرش نیست اما فقط کافیه زندگینامه ایشون را دقیق وکامل بخونیم تابدونیم گریه های ایشون برای سیدالشهدا.ع.را کمترکسی داشته خصوصادراواخرعمرشریفشون ..اقایان شمارابخدا تهمت به اولیای خدا نزنید واین سرمایه های شیعه را درکناردیگران قرارندید

  پاسخ دادن
« دیدگاه های قدیمی تر

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 7 = 49

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>